FAQ

frequently asked questions, neboli často kladené dotazy

RootyRUG a zdraví

 • Může RootyRUG pomoci s plochýma nohama?

  Ano, může. Hodně ale záleží na tom, jaká je příčina plochých nohou. Ve většině případů, kdy je noha jenom oslabená (nošení nevhodné obuvi …),potřebuje dostatečné stimuly z venku, aby začala pracovat jak má – t.j. zapojovat všechny svaly. V takovém případě RootyRUG v kombinací s bosou chůzí poslouží velice dobře.

  Upozornění: RootyRUG není ortopedická nebo jiná zdravotní pomůcka a nemůže nahradit odborné léčení. Nejste – li si jisti, zda je pro vás RootyRUG vhodný, poraďte se se svým lékařem.

 • Může být RootyRUG pro některé lidi nevhodný?

  Ano, může. Zejména pro lidi s poruchami koordinace těla, poruchami stability, těžkými ortopedickými vadami nebo u kterých lze předpokládat, že jim pohyb na nerovném způsobí potíže.

Jak používat RootyRUG

 • Kde je nejlepší umístit RootyRUG?

  Jednoznačně ho umístěte tam, kde se nejvíce chodí – abyste nejen vy, ale i všichni členové rodiny na něm udělali co nejvíce kroků. Ideální je chodba, obývací pokoj, dětský pokoj. Nemá smysl pokládat ho k posteli.

 • Kde se nedoporučuje umístit RootyRUG?

  Z pohledu maximální užitné hodnoty se nedoporučuje dávat ho například k posteli, protože tam člověk stráví málo času. Z důvodu možného poškození se RootyRUG nedoporučuje pokládat do vlhkých míst jako je třeba koupelna, balkón, terasa nebo zahrada. Z bezpečnostního důvodu neumísťujte RootyRUG na šikmé plochy, schody a podobně, kde může nastat problém s udržením rovnováhy; nebo na tmavá místa, kde je zhoršená orientace.

 • Na jaký povrch (podklad) se doporučuje umístit RootyRUG?

  Jednoznačně na rovný tvrdý povrch jako je například dlažba, parkety, lamino nebo plovoucí podlaha.

 • Můžu položit RootyRUG na koberec nebo jiný měkký povrch?

  Ano, můžete. Ale záleží na jeho tloušťce a tvrdosti. Platí, že čím tvrdší a tenčí koberec, tím líp. Na měkkém koberci hrozí, že se reliéf RootyRUG protlačí do měkčího podkladu a může se poškodit jak RootyRUG, tak podklad. RootyRUG nepatří například na korek.

 • Je potřebné RootyRUG nějak fixovat k podlaze?

  Principiálně to potřebné není. Na koberci, plovoucí podlaze nebo dlažbě drží RootyRUG velice dobře a neklouže. Vždy je ale třeba posoudit a vyzkoušet každý povrch individuálně.

Další otázky

 • Může se na RootyRUG položit nábytek?

  Ne, nemůže. Hrozí jak poškození RootyRUG, tak nestabilní postavení nábytku.

 • Můžu po RootyRUG jezdit kolečkovou židlí?

  Ne, nemůžete – hrozí trvalé poškození RootyRUG a možná i kolečkové židle.

 • Jaký je rozdíl mezi RootyRUG a masážní podložkou?

  Rozdíl je velký. RootyRUG umožňuje chůzi, t.j. udělat několik kroků přes něj. Dopad nohou na RootyRUG není nijak nepříjemný. Jeho povrch není opakující se, takže každé našlápnutí je jiné. Masážní podložky jsou většinou malé a neumožňují chůzi, ale jenom prošlapování na místě. Jejich povrch (reliéf) je opakující se (např. spousta malých puntíků v řadě vedle sebe), takže když po ní chodíte, stimulujete opakovaně ta samá místa na noze. A navíc – masážní podložka trvale položená ve středu pokoje také nevypadá moc hezky.

 • Můžu po RootyRUG chodit v botách?

  Ano, můžete. Ale nedoporučuje se to. Vystouplá místa by se opotřebovala rychleji, nebo by se nadměrně znečistila. Pokud jej umístíte do chodby a sem tam po něm proběhnete v botách, nic se nestane. Chodit po RootyRUG v botách však nemá smysl – boty brání vnímání povrchu.